Eliška Dlouhá
Swieqi
V září 2019 jsem měla jedinečnou příležitost zúčastnit se dvoutýdenního kurzu na Maltě pod záštitou programu Erasmus+. Kurz s názvem "Practical Use of ICT in the Classroom" byl plánován od 2. do 13. září a sliboval prohloubení znalostí v oblasti používání informačních a komunikačních technologií ve výuce.
První týden kurzu se však neodehrál podle plánu. Jelikož jsem byla jedinou přihlášenou účastnicí, byla mi nabídnuta účast na alternativním kurzu zaměřeném na "Skills of the 21st Century". Zde jsem se setkala s dalšími dvěma účastníky z Finska - učitelkou finštiny a učitelem matematiky. Tento týden byl zaměřen především na anglický jazyk, ale bohužel nám lektorka neposkytla dostatečnou podporu, ani nevytvářela prostor pro vzájemné sdílení zkušeností, což považuji v mezinárodním kontextu za klíčové. Po intervenci u ředitele školy jsme začali více spolupracovat a zkoušet různé výukové metody. Hlavním přínosem tohoto týdne bylo navázání spolupráce s finskou školou Haukiputaan lukio ve městě Oulu.
Druhý týden kurzu se již nesl ve znamení původně plánovaného programu. Jako jediná účastnice jsem měla tu výhodu, že všechny lekce byly přizpůsobeny mému individuálnímu rozvoji. Lektorka mi věnovala plnou pozornost, ukázala mi různé užitečné aplikace a webové stránky a naučila mě naplno využívat potenciál interaktivní tabule. Dostala jsem prostor pro praktické vyzkoušení nových nástrojů a kdykoli jsem potřebovala radu, lektorka byla připravena pomoci. Byla velkou podporou v používání nových metod a aplikací v reálném plánování výuky. Jako úkol jsem měla připravit nakolik na sebe navazujících vyučovacích hodiny, přičemž v každé lekci jsem měla využít něco nového. Tato praktická příprava výrazně zvýšila mou motivaci a vedla k úzké spolupráci s lektorkou, která mi připomínala tandemovou přípravu. Jako společné téma hodin jsem si vybrala Thanksgiving, tudíž jsem je mohla odučit hned několik týdnů po kurzu a vše si reálně vyzkoušet.
Závěrem lze říci, že i když první týden nebyl tak přínosný z hlediska nových výukových metod, navázání kontaktu se zahraniční školou je neocenitelné. Druhý týden mi naopak otevřel dveře k objevování nových technologií a poskytl dostatek času na jejich praktické vyzkoušení a integraci do výukových plánů.
Moje tipy
aneb co si z kurzu odnáším
1
Tricider
Tricider je online nástroj pro brainstorming a sběr nápadů, který umožňuje uživatelům snadno sdílet a diskutovat o nápadech. Uživatelé mohou přidávat návrhy, hlasovat pro nejlepší nápady a komentovat je. Je to velmi efektivní způsob, jak generovat a vyhodnocovat nápady. Je ideální pro výuku anglického jazyka, jelikož poskytuje platformu pro interaktivní diskuse a výměnu nápadů mezi studenty, což podporuje rozvoj jazykových dovedností a týmové spolupráce.
2
MindMeister
MindMeister je online nástroj pro tvorbu myšlenkových map, který pomáhá studentům vizualizovat a strukturovat myšlenky. V kontextu výuky anglického jazyka nabízí MindMeister jedinečný způsob, jak podporovat kreativní myšlení, slovní zásobu a komunikační dovednosti studentů prostřednictvím vizuálně poutavých a interaktivních myšlenkových map.
3
Educaplay
Educaplay je interaktivní online platforma pro vzdělávání, která nabízí širokou škálu výukových her a aktivit, včetně kvízů, křížovek, slovních her a dalších. Tento nástroj je ideální pro výuku anglického jazyka, protože poskytuje zábavný způsob, jak procvičovat gramatiku, slovní zásobu a poslechové dovednosti. Učitelé mohou též vytvářet vlastní aktivity přizpůsobené potřebám a úrovni svých studentů.