top of page

Travel Award

Rok 2024 opět přinese jednomu studentovi či jedné studentce našeho gymnázia jedinečnou příležitost vycestovat do Spojeného království.  Studenti se po několika letech budou snažit získat cestovní stipendium ve výši 15 000 Kč v soutěži, která má umožnit vítězi zdokonalit se v anglickém jazyce, hlavně v dovednostech mluvení a poslechu.

Organizátorem této unikátní soutěže je Julian Wilde, bývalý ředitel školy King Edward and Queen Mary v Lythamu na západním pobřeží Anglie, který v roce 1994 navázal partnerství mezi svou školou a GYBONem.

Učitel angličtiny na Gymnáziu Boženy Němcové Pavel Adámek, který má na starosti přihlášky, se těší na přijetí vynikajících projektů v soutěži, která je tentokrát zaměřena výhradně na studenty pátého ročníku gymnázia.

Sám k tomu řekl: „Je to skvělá příležitost pro jednoho z našich studentů navštívit Spojené království v létě před posledním rokem studia na Gymnáziu Boženy Němcové. Učitelé angličtiny studentům rádi poradí s formátem projektů, ale nápad musí být jejich vlastní. Vítěz bude muset také připravit prezentaci v angličtině pro své spolužáky, takže věříme, že tímto způsobem se vítězovy zkušenosti a tipy na cestování předají ostatním studentům.”

V roce 2024 proběhne již pátý ročník soutěže o cestovní stipendium pro studenty GYBONu a Julian má pocit, že účastníci vždy projevují fantazii při plánování návštěvy Anglie – návštěvy muzeí a galerií v Londýně, sportovních areálů a prohlídky některých z nejslavnějších památek a oblastí země, jako jsou Buckinghamský palác, Stonehenge nebo Lake District.

„Účastníci si mohou naplánovat jakýkoliv druh výletu,” řekl Julian. „Způsob dopravy, cíl, délka pobytu, aktivity a ubytování je zcela na nich. Hlavním účelem je schopnost mluvit a rozumět anglicky, takže porota vždy upřednostní ty, kteří chtějí cestovat sami. Je to velké dobrodružství a cenná zkušenost.”

Vítězové pravidelně přebírají svá ocenění na slavnostním ceremoniálu na Gybonu v květnu a všichni účastníci obdrží certifikát. Ceny studentům v průběhu celého projektu předávaly vážené osobnosti jako např.  Nick Grove z britské ambasády v Praze, Michael Žantovský, bývalý český velvyslanec ve Spojeném království a USA, a Milena Grenfell-Bainesová, která také promluvila  ke studentům a zaměstnancům Gybonu o svých zkušenostech o útěku z Prahy v roce 1939.

První cestovní stipendium bylo uděleno v roce 2011 a tehdejší vítězka, Johana Macková, se nyní připojuje k Julianu Wildovi a v Česku narozené Lady Mileně Grenfell-Bainesové (dítěti z Wintonova kindertransportu) v trojčlenné porotě. Johanu cesta zavedla na Edinburgh School of English a poté na náročný týdenní výšlap po West Highland Way od Milngavie poblíž Glasgow až po Fort William. Věří, že její návštěva Skotska v roce 2012 byla významným faktorem v jejím pozdějším rozhodnutí studovat na University of the Highlands and Islands na západě Skotska, kde se jí – jako první Češce – podařilo získat vysokoškolský titul.

 „Doufám, že mnoho studentů z kvinty si letos přihlásí svůj projekt. Cestování určitě rozšiřuje myšlení a otvírá oči. Samostatná cesta znamená, že se musíte naučit mluvit anglicky, abyste přežili. Soutěž o cestovní stipendium je jedinečná a velmi cenná,“ říká Johana Macková.

Galerie

Níže si můžete prohlédnout fotky z projektu od jeho počátku do současostni. Uvidíte zde fotografie zobrazující naši dlouholetou spolupráci i fotky od vítězů .

bottom of page