top of page

Kateřina Dedková

Dlouhodobá mobilita

14-COLLAGE.jpg
Snímek obrazovky 2026-05-28 v 22.10.08.png

• Lycée Frédéric Mistral • Avignon • Francie •

Na konci února jsem odletěla do Francie na tříměsíční pobyt v provensálském Avignonu, kde jsem navštěvovala Lycée Frédéric Mistral v rámci dlouhodobé mobility Erasmus+. Letěla jsem z Prahy do Marseille a posléze z malého letištního nádraží jela hodinu a půl vlakem až do centra Avignonu, kde mě vyzvedla má hostitelská rodina.

Během týdne jsem spala na internátě, který byl přímo spojený s mojí školou. Na pokoji jsem byla s dalšími třemi holkami, které byly moc milé a rychle jsme se skamarádily. Vždy v pátek jsem pak internát opustila a šla na víkend k hostitelské rodině, která bydlela v širším centru. Moje hostitelská rodina měla syna o rok mladšího než já, tak jsme párkrát spolu hráli hry. O víkendech jsme jezdili na výlety nebo jsem často šla do centra se projít.

Můj pobyt mi neskutečně utekl a na francouzský život jsem si rychle zvykla. Ve volném čase jsem hodně chodila po městě a brouzdala mezi uličkami Avignonu a Villeneuve. Na konci května bohužel přišel čas se rozloučit. Zpět jsem jela autobusem, který jel z okrajové části Avignonu přímo do Hradce. I když to bylo 22,5 hodin, cesta mi relativně utekla a byla komfortní.

I když jsem byla ze začátku zmatená, rychle jsem si zvykla na francouzštinu a zlepšila si jazyk. Poznala jsem mnoho nového o jiných kulturách a zvycích.

Ptáme se...

01

Proč byste doporučili svým spolužákům/spolužačkám se zúčastnit programu Erasmus+ a jakou radu byste pro ně měli?

Myslím si, že kromě jazyku mě můj pobyt naučil komunikovat s lidmi, což mi předtím dělalo velký problém. Taky jsem nyní daleko efektivnější ve využívání času a myslím, že mi to pomohlo i se zbavit závislosti na telefonu, protože na intru nebyla Wi-Fi. Určitě si teď umím poradit v komplikovaných situacích a jsem tím samostatnější. Myslím, že jsem si konečně uvědomila, že spoustu věcí dokážu a nemusím se bát neznáma.

02

Jaké zážitky nebo 'highlights' z pobytu stojí za zmínku?

Pro mě asi nejlepší zážitky byly výlety s rodinou. Když na to zpětně koukám, bylo jich relativně hodně, hlavně tedy s mojí hostitelskou maminkou. Objeli jsme spoustu přírodních úkazů a měst. Asi nejlepší byl výlet do Marseille v půlce května, kdy jsem dostala velkou šanci si s nimi popovídat a přišlo mi to fakt milé. Ve škole jsme měli týden kultury, plný aktivit pro studenty – divadelní, filmová, hudební i taneční představení. Zaujal mě Carnaval, kdy se skoro celá škola převlékla do kostýmů a měla přehlídku, která byla často velmi vtipná.

03

Jak vypadal váš typický den?

Když jsem byla na internátě, budíček jsem měla nastavený na 6:45, vstala jsem a nachystala si věci do školy. Snídaně byla v 7:15, každý den jsem snídala to stejné – ovoce s jogurtem a cereáliemi. Potom jsem šla na vyučování, to většinu dní bylo do 15 h a bylo rozděleno do tří dvouhodinovek s pauzou na oběd. Po vyučování jsem většinou šla do města a vrátila se v 17:30 na internát, kde jsem se učila, než byla večeře. Ta trvala od 18:45 do 19:55. Vracela jsem se pak na pokoj, kde jsem měla volno až do desíti, kdy byla oficiální večerka.

bottom of page