top of page

Petra Špilka Kykalová
online kurz

Jak se jezdí do Francie online za covidu

V létě 2021 jsem měla možnost za podpory programu ERASMUS + vycestovat online na didaktický kurz pro učitele francouzštiny pořádaný francouzskou aliancí CAVILAM ve Vichy. Sešli se tam učitelé z celého světa: Libanonu, Španělska, Belgie, Kanady, Slovinska…

Kurzy jsem měla každý den 3 90minutové: formy a metody hodnocení, digitální podpora ve výuce a video jako prostředek k rozvoji kompetence mluvení a psaní.

Aha momenty jsem zažívala zejména v kurzu jak formativně hodnotit a co vše lze považovat za formativní hodnocení. Zajímavou možností je např. hodnocení studentů mladšího ročníku kratších testů studenty staršího ročníku.

Ráda také na popud tohoto kurzu využívám pravidelně metody jiné než písemkové na konci obou pololetí, např. kooperativní video na dané téma, psaní témat (a následné povídání nad jejich obsahem), pecha-kucha, živá prezentace s využitím např. orgpadu. Výstupy těchto prací se pak sdílí v celé třídě a je možnost hodnotit, respektive dávat zpětnou vazbu společně, za každou skupinu dle zadaných kritérií (2 pozitivní zpětné vazby, 1 námět, co příště zkusit jinak).

Z kurzu Digitální podpora jsem si přivezla znalosti, které se již z covidové doby přetavily do  běžné výuky: answergarden, mentimeter, padlet, learningapps, kahoot apod. Ale také youtube to MP3/MP4 convertor, díky němuž si lze stáhnout video z youtube do počítače a využít ho buď při výpadku internetu, nebo např. při výuce venku. A poslední vychytávkou tohoto kurzu bylo zjištění, že v youtube videích lze nastavit rychlost přehrávání, což velmi ráda využívám, zejména u úrovně A1: přepnu na rychlost 75 %. Ta většinou zůstane srozumitelná a nepůsobí tak strojově. Nižší rychlost už se moc použít nedá.

Přínosnou informací z kurzu Video coby prostředek k rozvoji mluvení a psaní bylo uvědomění, že jazykovou úroveň nenese autentický materiál/ dokument, ale aktivita, kterou k tomu nachystám. A tak se mi od té doby už nikdy nestalo, že jsem si zoufala, že by nějaké video bylo krásné, ale moc těžké. U písniček pro začátečníky se mi osvědčilo zaměřit se při poslechu i na sledování klipu a žáci pak jen rozřazují slova podle toho, zda je v písničce viděli, či slyšeli. Tuto metodu práce s písničkou/ videem lze aplikovat opravdu téměř od úplných začátků.

bottom of page