Svůj Erasmus+ pobyt jsem strávila v jižní části francouzské Bretaně, na venkově, někde mezi městečkem Ploërmel a přístavem Vannes. Moje mobilita trvala 6 týdnů a její nejdelší část se odehrávala v květnu 2024.
Cestu jsem měla vzhledem k vzdálenosti poměrně složitou a byl to zážitek sám o sobě. Z Prahy jsem letěla přímým letem na pařížské letiště Charlese de Gaulla a městskou linkou vlaků RER dojela až do centra Paříže, kam jsem se potřebovala dostat pro další část své cesty. Potom jsem se pěšky vydala na jedno z hlavních pařížských nádraží - Gare Montparnasse. Cesta se mi trochu protáhla, ale i přesto jsem se s časovou rezervou dostala do vlaku TGV směrem na západ.
Po zhruba 3 hodinách cesty už jsem poprvé poznala rodinku, se kterou jsem si doteď dopisovala jen emailem. Nebudu říkat, že jsem neměla obavy jít na měsíc a půl bydlet k cizí rodině na druhý konec Evropy, ale nakonec všechno proběhlo hladce a rodinka, která se o mě přihlásila, byla asi ta nejlepší, kterou jsem mohla dostat. Oba rodiče pracovali ve školství, tatínek byl ředitelem základní školy a maminka učila první třídy. Byla proto zvyklá pohotově komunikovat a jednoduše vysvětlovat věci krok za krokem, což mi, obzvlášť ze začátku, hrozně pomohlo zvyknout si na život ve francouzštině. Obě jejich děti navštěvovaly stejné gymnázium jako já, ani jeden z nich ale nebyl ve stejném ročníku. Toho jsem se trochu bála, ale všichni, a to jak ve škole tak mimo ni, byli moc nápomocní a milí, a proto jsem se dokázala ve škole začlenit sama. Součástí mojí famille d’accueil byli i husky Uko a kocour Titti.
Ve škole jsem byla umístěna to třídy TG03, což byla jedna ze tříd ve třetím a pro Francouze tudíž finálním ročníku střední školy. Myslím, že tahle třída byla vybrána záměrně, protože do ní chodila i Molly, studentka z Mexika, která tam trávila celý školní rok. Molly mi moc pomáhala po celou dobu mého pobytu, a díky ní a jejím kamarádkám jsem nikdy nebyla sama. Získala jsem tak nové přátele a spoustu krásných vzpomínek.
Školních dnů jsem i přesto tolik nezažila. Francouzi měli období, na které připadalo hodně dní volna, a tudíž jsem trávila hodně času i mezi početnou širší rodinou a příbuzenstvem mojí rodiny. Představili mě snad každému, komu mohli, a vždy jsem byla přijatá jen s úsměvy a zájmem. Mnohokrát jsem popisovala život v Česku, naše zvyky a tradice, jídlo nebo školu. S rodinou (a to i tou širší) jsme často jezdili na výlety, mezi známějším místy můžu vyzdvihnout například známou Mont-Saint-Michel nebo město Nantes, ale jak už to bývá, místní vždy znají spoustu míst navíc, a tak jsem poznala oblast Morbihanu mnohem hlouběji, než jsem čekala. Bretaň je naprosto výjimečná část Francie s odlišnými zvyky a zajímavou historií, a jsem svojí druhé rodině moc vděčná, že mi byla ochotná svoji kulturu tak přiblížit.
Ve výsledku mužů říct, že můj Erasmus+ pobyt proběhl hladce a příjemně. Měsíc ve Francii mě naučil mnoho nového a určitě se tam v budoucnu ráda vrátím.
Ptáme se...
01
Proč byste doporučili svým spolužákům/spolužačkám se zúčastnit programu Erasmus+ a jakou radu byste pro ně měli?
Zúčastnit se programu Erasmus bych doporučila každému, kdo si někdy řekl, že ho zajímá, jak se žije jinde v Evropě. Ať už na střední nebo na vysoké škole jde o skvělou příležitost získat mnoho zkušeností, širší přehled a hlavně nové přátele a vzpomínky na celý život. Poradila bych opravdu snažit se mluvit s lidmi, komunikovat, i když to tak nemusí vypadat, získáte z toho hrozně moc.
02
Jaké zážitky a “highlights” z vašeho pobytu stojí za zmínku?
Vyzdvihla bych francouzskou verzi maturitního plesu, na který mě pozvala kamarádky ze třídy. K našim plesům měl daleko, šlo spíš o zábavu a odreagování mezi spolužáky v ročníku. Součástí byl taneční parket s hudbou, malé pohoštění a poté i večeře. Večer byl zakončený ohňostrojem. Seznámila jsem se tam s novými lidmi a večer jsme si všichni užili.
03
Jak byste popsali váš typický den?
Ráno jsem jela společně s dětmi z mé rodiny do školy školním autobusem. Jízda trvala asi 40 minut a po jejím konci jsme ještě šli přes město pěšky. Školní den se v posledním ročníku dělil vždy na dvě části, které se střídaly po dnech. Jedna část dne byla vždy věnovaná volitelným předmětům, které jsem si i já musela první den vybrat. Fungovaly na princip našich seminářů. Následoval oběd ve školní jídelně. Druhou měla celá třída vždy spolu a šlo o předměty všem společné. Výuka končila klasicky v 16:30 nebo 17:30 a jednou týdně jsme měli krátký den, kdy jsem měla hotovo ještě před 12. Následovala cesta domů autobusem. Volné hodiny jsem věnovala přípravě do školy zpátky v Česku nebo jsem trávila čas s rodinou.